درباره ما

ان الله لایغیرما بقوم حتی یغیرواما بانفسهم

همانا خداوند سرنوشت هیچ گروهی را تغییر نمیدهد مگر آنکه  خود آن گروه نسبت به  تغییر سر نوشتشان  تلاش نمایند

معلولان  بعنوان یک شهروند در جامعه  دارای حقوقی هستند  که باید مورد توجه دستگاههای مختلف قرار گیرند. و معلولان  بزرگترین  اقلیت جامعه محسوب می گردند.  طبق آمار سازمان  جهانی بهداشت هم اکنون  بیش از ۶۰۰ میلیون نفر از  ساکنان جهان  به علل مختلف  جسمی  روانی و اجتماعی دچارناتوانی  و معلولیت هستند. ۱۲ درصد از جمعیت ایران را معلولین  تشکیل می دهند , در کشور ما  به ازای هر ۱۰۰۰ نفر  یک فرد دارای معلولیت ضایعه نخاعی  جود دارد ازدیاد  روزافزون  جمعیت  و معلولان  در این کشورها   به توجه ویژه ای نیازمندند.

قانون جامع حمایت از معلولان  علیرغم پیگیری های مستمر  تشکل ها هنوز درمرحله اجرا  قرار نگرفته  است . در نگاه مدیران  استان  هرمزگان  نیز به نظر می رسد فقدان شناخت لازم از موضوع  ناتوانی  و معلولیت  باعث شده است تا نسبت  به اجرایی نمودن  قوانین  مربوط به معلولان اهتمام جدی صورت نپذیرد .امیدواریم  با درک دقیق  از شرایط و نیازها ,اصلاح  امور به صورتی انجام  شود که کمترین آسیب را  به حوزه  معلولان و دیگر خدمت گیرندگان آن  شاهد باشیم .

انجمن ضایعات نخاعی استان هرمزگان  با عنایت  خداوند متعال و تلاش جمعی از افراد ضایعه نخاعی  درمهر ماه سال ۸۱ با هدف شناسایی, آموزش,  درمان,  رفع مشکلات اشتغال  و مسکن و دفاع از حقوق  مسلم افراد  ضایعه نخاعی تاسیس گردید .

انجمن ضایعات نخاعی استان هرمزگان

مساحت دفتر ۵۷۰ متر

کاربری:

مدیریت ,اداری و مالی ,روابط عمومی ,مددکاری,فیزیوتراپی,دندانپزشکی,سالن جلسات,آموزش و مشاوره,دفترفی,مناسب سازی,تعاونی مسکن,انبار

تعداد خدمت گیرندگان:

استان هرمزگان ۴۸۵  نفر (۲۳۵ نفر بندرعباس-۲۵۰ نفر سایر شهرستان ها)

مددکاری:

 1. پذیرش
 2. توزیع لوازم کمک توانبخشی(تشک مواج-تشکچه ویلچر-ویلچر-ویلچر حمام-عصا-واکر)
 3. توزیع لوازم بهداشتی(لوازم پانسمان-کیسه-سوند-بتادین-سرم شستشو)
 4. پرداخت کمک هزینه موردی
 5. پرداخت وام(بدون سود و کارمزد)
 6. درمان
 7. مناسب سازی منازل اعضاء
 8. ارجاع (جهت استفاده از خدمات  سایر سازمان ها و موسسات)

تیم سیار توانبخشی

انجمن ضایعات نخاعی استان هرمزگان دارای سه تیم سیار توانبخشی ۱)شرق بندرعباس ۲)غرب بندرعباس ۳)میناب جهت ارائه خدمت به افراد ضایعه نخاعی در منزل می باشد هریک از این تیم ها  شامل (پزشک –پرستار –فیزیوتراپ-مددکار-روانشناس) می باشد.

تعاونی مسکن

انجمن به منظور رفع مشکل مسکن اعضاء خود و سایر معلولین اقدام به تاسیس تعاونی مسکن نمود که در حال حاضر در فاز دوم آن دارای ۱۰۰ عضو از بین افراد ضایعه نخاعی و سایر معلولین می باشد.

آموزش و مشاوره

هدف اصلی واحد آموزش ارتقای سطح دانش افراد ضایعه نخاعی و سایر معلولین نسبت به وضعیت خود و جامعه می باشد که در این راستا آموزش هایی نظیر ,خودباروری,سلامت روان,آشنای با حقوق خود ,پیشگیری از زخم بستر و استفاده صحیح از لوازم توانبخشی ,بهداشتی, مهارت های زندگی ,مشاوره خانواده و فردی و همچنین برگزاری دوره های آشنایی با معلولیت برای کارشناسان  سازمان بهزیستی میباشد.

مناسب سازی

انجمن به منظور مناسب سازی محیط شهری و ایجاد بستر مناسب جهت حضور معلولین در جامعه  اقدام به راه اندازی واحد مناسب سازی نموده است.

وظایف این واحد شامل:

 1. بازدید از موانع معماری موجود در سطح شهر
 2. شرکت در جلسات کمیته ی مناسب سازی استان
 3. بازدید و مناسب سازی منازل معلولین
 4. برقراری ارتباط با شهر داری ,اداره کل راه و شهر سازی,بهزیستی,استانداری,نظام مهندسی جهت اجرای قوانین مربوط به مناسب سازی امور شهری ویژه معلولین

فیزیوتراپی و دندانپزشکی

ارائه خدمت به معلولین و خانواده ی آنها و افراد نیازمند بصورت رایگان

ما زنده به آنیم که آرام نگیریم                    موجیم که آسودگی ما عدم ماست