اخبار  |  23 دی 1396

سمن‌ها در شناسایی و رفع آسیب‌های اجتماعی، اهرمی مؤثر برای دولت هستند

اخلاقی پور: سمن‌ها در شناسایی و رفع آسیب‌های اجتماعی، اهرمی مؤثر برای دولت هستند

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری هرمزگان  گفت: با وجود تشکل‌های غیردولتی دیگر نیازی به ورود مستقیم دولت برای شناسایی آسیب‌های اجتماعی نیست و البته که دولت بدون این مشارکت نمی‌تواند به‌طور تمام و کمال تمامی این آسیب‌ها را شناسایی و رفع کند.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، همایش مشترک شبکه ملی مؤسسات نیکوکاری و خیریه کشور با سمن‌های استان هرمزگان صبح امروز (21 دی‌ماه) به همت سازمان‌های مردم‌نهاد استان و با همکاری اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری هرمزگان برگزار شد.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری هرمزگان در این همایش اظهار کرد: یکی از سیاست‌های اصلی این اداره کل را کیفیت‌بخشی و احیای سازمان‌های مردم‌نهاد قرار داده‌ام، چراکه معتقدم اگر این بخش قوی عمل کنند بسیاری از مشکلات بالقوه و بالفعل جامعه دیده و در راه رفع آن‌ها قدم گذاشته می‌شود؛ اگر این نهادها از جایگاهی قوی برخوردار شوند با رفتن من نیز خیالم راحت است که کارها به‌خوبی پیش خواهد رفت.

منصور اخلاقی پور با بیان اینکه با وجود تشکل‌های غیردولتی دیگر نیازی به ورود مستقیم دولت برای شناسایی آسیب‌های اجتماعی نیست و البته که دولت بدون این مشارکت نمی‌تواند به‌طور تمام و کمال تمامی این آسیب‌ها را شناسایی و رفع کند، خاطرنشان کرد: حل مشکلات اجتماعی بسیار سخت است چراکه حتی بیان بسیاری از این مشکلات آثار مخرب و معضلات مضاعفی را در سطح جامعه به وجود می‌آورد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مدیران کنونی در استان ازجمله خودم خروجی کانون پیشگامان توسعه و تحول استان هرمزگان است که سال‌ها پیش تأسیس کردیم و همت را روی جذب فارغ‌التحصیلان توانمند دانشگاه‌ها گذاشتیم، عنوان کرد:  از شبکه ملی مؤسسات نیکوکاری و خیریه کشور می‌خواهم در سیاست‌های داخلی خود آموزش سیاست ورزی اجتماعی و درک فلسفه تسهیل گری تشکل‌های غیردولتی به مدیران اجرایی را قرار دهند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری هرمزگان  همچنین از اعضای این شبکه خواست تا به توانمندسازی و آموزش سمن‌های استان هرمزگان کمک کنند، عنوان کرد: تمامی هزینه‌ها در این زمینه را بنده تقبل می‌کنم.

مدیرعامل شبکه ملی مؤسسات نیکوکاری و خیریه کشور نیز در این همایش بیان کرد: این شبکه فعالیت خود را چهار سال است به‌صورت غیررسمی و از اردیبهشت 95 با اخذ مجوز از وزارت کشور به‌صورت رسمی آغاز کرده است.

فیروزه صابر با بیان اینکه هدف از تشکیل این شبکه کمک به توانمندسازی مؤسسات و سمن‌ها، هم‌افزایی و استفاده از ظرفیت‌های یکدیگر و تثبیت موقعیت سمن‌ها در ایران بوده است، افزود: همه ما کار خیر را کار مهمی می‌دانیم اما واقعیت این است که با توجه به جامعه پرچالشی که داریم، دولت و وظیفه اصلی را در کاهش آسیب اجتماعی و ایجاد امنیت اجتماعی دارد اما فارغ از هر قوم و کیش و گرایشی، همه افراد جامعه به‌خصوص ما فعالان اجتماعی و مدنی که مسئولیت‌هایی را تقبل کرده‌ایم، وظیفه انسانی نسبت به این جامعه پرچالش و پرنیاز داریم و باید در این راستا روزبه‌روز خود را توانمندتر و آگاه‌تر سازیم.

وی با اشاره به اینکه هر فعالیتی اگر به‌صورت جمعی و شبکه‌ای باشد اثربخش‌تر است، تصریح کرد: با کار جمعی و شبکه‌ای و تلاش در جهت درک شرایط، توانمند ساختن خود و هم‌افزایی بیشتر می‌توانیم حرفی برای گفتن داشته و آن‌وقت باید پرسشگر باشیم و از مسئولینی که وظایفی را به عهده دارند سؤال و نقد کنیم، نقدی که پشت آن راه‌حل و پیشنهادی سازنده باشد؛ در این صورت است که در این ضلع جامعه مدنی که فعالان اجتماعی و مدنی قرار دارند می‌توانیم وظیفه خود را به‌خوبی انجام دهیم.

مدیرعامل شبکه ملی مؤسسات نیکوکاری و خیریه کشور با بیان اینکه این شبکه در حال حاضر 130 عضو دارد و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک شاهد رشد موازی کمی و کیفی آن باشیم، عنوان کرد: این همایش که نمونه یک فعالیت جمعی است، نشانی از تفکر شبکه‌ای دارد و امیدوارم همه ما بتوانیم با همکاری یکدیگر، بر اساس نیازهای این استان و با اولویت نهادهای بومی این استان با پیوند به شبکه ملی، قدمی برای بهبود جامعه و زندگی مردم هرمزگان برداریم.

رئیس مجمع خیرین استان هرمزگان در ادامه بیان کرد: بنده ریاست هیئت مدیر مجمع خیرین مدرسه‌ساز هرمزگان، رئیس انجمن خیریه و خدمات اجتماعی اهل سنت بندرعباس که فعالیت خود را از سال 1330 به‌صورت غیررسمی و از سال 1350 به‌صورت رسمی آغاز کرده است با احداث درمانگاه، پزشکان عمومی و 45 پزشک متخصص در حال خدمت‌رسانی به مردم هستیم.

سیدعبدالله هاشمی اضافه کرد: بنده همچنین عضو هیئت مدیر انجمن‌های دیگری چون انجمن بیماری‌های خاص نیز هستم و سعی کرده‌ام هرجایی که می‌توانم قدمی در این زمینه بردارم به‌عنوان یک خدمتگزار در حال فعالیت هستم.

وی با بیان اینکه هرکس خدمتی بزرگ انجام دهد ماندگار خواهد شد، ابراز کرد: آقای اخلاقی پور خدمات بسیاری را در جهت رشد سمن‌ها برداشته و به‌جز ایشان بنده همیشه از آقای مقتدایی، استاندار دولت اصلاحات در هرمزگان و آقای سیاری، مدیرکل ادوار آموزش‌وپرورش هرمزگان یاد می‌کنم چراکه قدم‌های بزرگی در جهت کمک به خیرین استان انجام داده‌اند و امیدوارم آقای همتی که تازگی به این استان آمده هم در این مسیر قدم بردارد.

مدیرعامل انجمن ضایعات نخایی استان هرمزگان نیز در این همایش اظهار کرد: طبق استانداردهای سازمان ملل به ازای هر دو هزار نفر  جمعیت باید یک انجمن وجود داشته باشد، که با این حساب باید 40 هزار تشکل غیردولتی در کشور و 850 تشکل غیردولتی در هرمزگان داشته باشیم که متأسفانه تا رسیدن به این رقم راه زیادی داریم.

فرشید معنائی با بیان اینکه  البته کیفیت این تشکل‌ها هم بسیار مهم است، افزود: در گذشته با شکل‌گیری سازمان ملی جوانان توسط دولت اصلاحات به سمت افزایش کمیت تشکل‌ها رفتیم و دولت بعد هم که کلاً اعتقادی به تشکل‌های غیردولتی نداشت و بسیاری از فعالیت‌های ما محدود شد و تشکل‌ها بیش‌ازپیش استقلال و کیفیت خود را از دست دادند.

وی ادامه داد: متأسفانه هنوز قانون مصوبی برای تشکل‌های غیردولتی در مجلس وجود ندارد و هنوز از آیین‌نامه تأسیس و فعالیت سازمان‌های غیردولتی که در سال 84 و در دولت اصلاحات تنظیم شد استفاده می‌شود؛ باید تلاش کنیم که این قوانین مربوط به تشکل‌های غیردولتی در مجلس تصویب شود تا مؤسسات خیریه تکلیفشان مشخص شده و تفکیک شوند.

مدیرعامل انجمن ضایعات نخایی استان هرمزگان با اشاره به اینکه در دنیا تشکل‌ها بخشی از درآمد خود را از طریق دریافت حق عضویت از اعضا تأمین می‌کنند، خاطرنشان کرد: بیشتر مؤسسات خیریه هنوز از روش‌های جذب سنتی استفاده می‌کنند و امروز در هر خانه چند صندوق خیریه موجود است، صندوق‌هایی از مؤسساتی که بیشتر آن‌ها حتی در این استان نیستند، برای مثال در هر خانه و مکان عمومی یک صندوق محک می‌بینیم درصورتی‌که در استان انجمن حمایت از بیماران سرطانی را داریم.

معنائی اضافه کرد: بسیاری از افراد فعال اجتماعی هستند اما به علت عدم وجود قانونی مدون و مصوب مجبورند به تشکیل مؤسسات خیریه روی آورند.

وی با بیان اینکه آموزش روش‌های نوین جلب مشارکت مردمی یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید در خصوص تشکل‌های غیردولتی صورت گیرد، عنوان کرد: جلب مشارکت مردمی نقش مهمی در تثبیت موقعیت تشکل‌های غیر مردمی و افزایش فعالیت‌ها و درآمدها می‌شود که متأسفانه موانع بسیاری در این راه وجود دارد و بزرگ‌ترین مانع خود دولت است.

مدیرعامل انجمن ضایعات نخایی استان هرمزگان با اشاره به اینکه چطور می‌توان با این‌همه امکانات سازمان‌های دولتی رقابت کرد، افزود: سازمان‌های دولتی با پر کردن برنامه‌های خود و به‌واسطه امکاناتی که دارند به‌خصوص در ماه رمضان هیچ‌گونه فرصت جذب مشارکت مردمی را به ما نمی‌دهند.

معنایی با بیان اینکه عدم استقلال مشکل دیگری است که خیلی از تشکل‌ها با آن مواجه‌اند و اکثراً امور مالی‌شان وابسته به دولت و یارانه دولت است، تصریح کرد: یکی از مشکلات دیگر، بخصوص در مورد کنش گران اجتماعی، عدم پرسشگری و مطالبه گری است چراکه هزینه دارد و هرکسی حاضر به پرداخت این هزینه که ممکن است معنوی، سیاسی، اجتماعی و یا مالی باشد، نیست.

وی ادامه داد:برای مثال استان هرمزگان مشکلات زیست‌محیطی بسیاری درزمینهٔ دریا و ساحل دارد، کل ساحل بندرعباس اشغال شده و ثانیه‌ای 700 لیتر پساب فاضلاب در بندرعباس به دریا ریخته می‌شود اما فعالان و تشکل‌های زیست‌محیطی در این زمینه هیچ‌گونه اقدام پرسشگرانه مؤثری انجام نداده‌اند! وقتی فعالان و تشکل‌های اجتماعی و مدنی که نمایندگان مردم و پل ارتباطی ملت و دولت هستند مطالبه گر نباشند، مردم به خیابان می‌ریزند و امنیت کشور به چالش کشیده می‌شود.

نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد استان هرمزگان نیز در ادامه بیان کرد:  آقای هاشمی محرک و مکمل همه مؤسسات استان و بانی تشکیل روستای خیرآباد و ساماندهی زندگی مردمی بدون بدیهیات اولیه زندگی است.

محمد فلاح کهن با اشاره به اینکه باید همه با هم به هرمزگان که ایرانی کوچک بوده و علاوه بر فرصت‌های بسیار، تهدیدهای زیادی را نیز به دنبال دارد، ابراز کرد: متأسفانه از تمامی مسائل و آسیب‌های اجتماعی که در کل کشور موجود است، یک نمونه در هرمزگان داریم.

وی با بیان اینکه نیاز به اهرم و تکیه‌گاه‌های اجتماعی داریم، تا بتوانیم اقدامی مؤثر انجام دهیم، خاطرنشان کرد: اگر چراغی در تشکل‌های غیردولتی و فعالیت‌های اجتماعی استان هرمزگان روشن است به لطف آقای اخلاقی پور است که بیشتر وقت و انرژی خود را در سمن‌ها گذاشته است؛ کاش همه مدیران این‌طور بودند، وقتی به برخی مدیران می‌گوییم نگاه و توجهی به سمن‌ها داشته باشید می‌گویند آن‌قدر یاسمن هست که به سمن نمی‌رسیم.

نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد استان هرمزگان با اشاره به اینکه اضافی دیدن سمن‌ها در جامعه درست نیست، اظهار کرد: هرمزگان از دیرباز بی سمن یا با سمن کار خیر انجام داده است، اما به دلیل نداشتن تشکلی واحد و تبلیغات برد زیادی نداشته است.

فلاح کهن با بیان اینکه تشکل‌های غیردولتی به‌خصوص درزمینهٔ امور خیریه در استان هرمزگان سه قطب غرب، شرق و مرکز دارد که تعادلی بین آن‌ها نیست، تصریح کرد: تشکل‌های هرمزگان به‌خصوص در شرق استان نیاز به احیا دارند؛ به استناد کلام خدا هر یک نفر که احیا شود انگار کل جامعه احیا شده است.

وی با اشاره به اینکه فعالیت‌های نیکوکارانه در کشور ما نسبت به جامعه جهانی بسیار متفاوت و بیشتر به سمت کارهای احساسی رفته تا فعالیت‌های عقلانی، افزود: بودجه بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان مثل آکسفورد و مؤسساتی چون نوبل، توسط مؤسسات خیریه تأمین می‌شود.

نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد استان هرمزگان ادامه داد: ما باید انجام فعالیت‌های خیرخواهانه را یک قدم بالا و به سمت دانش ببریم؛ اصلاً درست نیست که دانشجویی به دلیل مشکلات مالی و عدم پرداخت شهریه نتواند امتحان بدهد.

گزارش از لیدا رضائی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس

لینک خبری

http://khalijefars.isna.ir/default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=47996

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 9 =