اخبار  |  21 اسفند 1397

رییس سازمان بهزیستی کشور در نشست صمیمانه با مسئولان تشکل های مردم نهاد فعال در حوزه افراد دارای معلولیت: تکمیل پازل گردشگری معلولان

رییس سازمان بهزیستی کشور در نشست صمیمانه با مسئولان تشکل های مردم نهاد فعال در حوزه افراد دارای معلولیت:

تکمیل پازل گردشگری معلولان/ از راه اندازی هتل تراز معلولان تا مناسب سازی 22 واگن دسترس پذیر برای معلولان و بیماران ضایعه نخاعی

 

همزمان با فرا رسیدن نخستین سالگرد تصویب قانون حمایت از حقوق معلولان، نشست ادواری تشکل های مردم نهاد معلولان؛ بعد از ظهر روز یکشنبه 19 اسفندماه جاری در ساختمان ستاد سازمان بهزیستی کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل این نشست صمیمانه که با حضور دکتر وحید قبادی دانا رییس ،دکتر حسین نحوی نژاد معاون امور توانبخشی،و جمعی از کارشناسان حوزه توانبخشی سازمان بهزیستی کشور برگزار شد؛ مسئولان تشکل های فعال در حوزه افراد دارای معلولیت؛ با ارائه دیدگاه ها،انتقاد ها،پیشنهادها و درد دل های خود در خصوص عملکرد بهزیستی و امور مربوط به معلولان در جامعه ؛ درخواست های خود از دکتر قبادی دانا را  بیان کردند.

رییس سازمان بهزیستی کشور در این جلسه ، با ارزنده خواندن نشست هایی از این دست گفت: تلاش برای بهبود و ارتقای همه جانبه در وضعیت معاش و رفاه معلولان، با جدیت و قدرت تمام توسط سازمان بهزیستی دنبال می شود که البته در این راه به یاری و مساعدت همه شما احتیاج داریم تا پله پله جلو برویم.

قبادی دانا همچنین کار و فعالیت جهادی و نهضت همگانی برای حل مشکلات پیش روی معلولان را یک ضرورت دانست و افزود: در راه رفع  مشکلات بیمه،اشتغال، مسکن،درمان و… با بیمه سلامت،بنیاد مسکن انقلاب اسلامی،بنیاد مستضعفان،بسیج سازندگی،قرارگاه خاتم الانبیا و… رایزنی کرده ایم و  به لطف الهی همکاری و یاری همه جانبه آنها را داشته ایم.

وی همچنین از تکمیل هتل تراز معلولان در مشهد در آینده نزدیک خبر داد و افزود: با تکمیل این هتل زمینه ای فراهم می شود که به جای اینکه خانواده ،معلول را به پابوس امام رضا(ع) ببرد،معلول خانواده اش را به زیارت حضرت امام رضا (ع) و  با افتخار به اسکان هتلی ویژه با امکانات عالی دعوت کند.

رییس سازمان بهزیستی کشور افزود: زمانی که این هتل آماده شود تکه های پازل به تدریج تکمیل می شود و مثلا می توان از شهردار مشهد خواست که مسیر فرودگاه،راه آهن ،ترمینال ها و … تا حرم را مناسب سازی کند.همچنین برای مناسب سازی واگن ها و دسترس پذیری قطار  برای معلولان رایزنی کرده ایم که قرار است 22 واگن مناسب سازی شده برای معلولان و افراد ضایعه نخاعی –نه تنها در راه آهن مشهد بلکه در چند مسیر پرتردد – با مبلغ 130 میلیارد تومان تسهیلات مناسب سازی شود.

دکتر قبادی دانا همچنین از رایزنی با استاندار بوشهر و خیرین برای ساخت “مجتمع فرهنگی-آموزشی و رفاهی تراز معلولان جنوب کشور در استان بوشهر خبر داد و افزود:این امر زیرساختی برای گردشگری معلولان و مددجویان و خانواده های آنان ایجاد می کند که می تواند راه حل بسیاری از مسائل این عزیزان باشد.

وی در خصوص لزوم تمرکز بر توانایی های افراد دارای معلولیت گفت: فرد دارای معلولیت یک نقص دارد و هزاران توانمندی و نمونه های بسیار موفق و مثال زدنی درزمینه های  هنر،علوم کامپیوتر،گردشگری و …. فراوان است که معلولیت در ذات توانمند آنها ذوب شده است .البته ایجاد “شغل مولد پایدار” برای این افراد ضرورری است و شیوه فعلی که  تنها به خرید تولیدات و محصولات این افراد و انبار کردن آن توسط خیرین منجر می شود،قطعا روش نامناسبی است که انگیزه تلاش را از معلولان عزیز می گیرد.

گفتنی است در پایان این  نشست با اهدای لوح تقدیر  از خدمات ارزشمند مسئولان و نمایندگان تشکل های حاضر در جلسه قدر دانی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 11 =